Dzisiaj jest: 31.5.2020, imieniny: Anieli, Feliksa, Kamili

Trzy kroki do renowacji podłogi

Dodano: tydzień temu Czytane: 39 Autor:

Trzy kroki do renowacji podłogi

Trzy kroki do renowacji podłogi

Podłoga drewniana to inwestycja na długie lata. Dla wielu argumentem, który przekonuje do wyboru właśnie takiego rodzaju wykończenia posadzki, będzie możliwość wykonania renowacji. Ten kilkuetapowy proces usuwania starych powłok zabezpieczających oraz niewielkich uszkodzeń i nierówności drewna powstałych podczas wcześniejszej eksploatacji, może nadać podłodze drugie życie.  

Krok 1 – ocena stanu podłogi

Przed rozpoczęciem prac warto dokładnie obejrzeć podłogę, aby określić zakres prac, jakie trzeba będzie wykonać. Należy doprecyzować, jak duże są zniszczenia posadzki drewnianej oraz oszacować, czy grubość podłogi umożliwia przeprowadzenie renowacji. W przypadku, gdy wcześniej była ona poddawana takim zabiegom, może się okazać, że drewno jest już za cienkie i w trakcie cyklinowania możemy doprowadzić do uwidocznienia się łączeń (łączenie pióro - wpust) lub do odkształcenia pod wpływem wilgoci. 

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na to, czy podłoga drewniana jest dobrze przytwierdzona do podłoża. Jeżeli poszczególne elementy posadzki są ruchome (lamelki w mozaice) lub przy miejscowym stukaniu słychać głuchy dźwięk (klepki parkietowe, deska parkietowa), należy oszacować ilość takich miejsc i zastanowić się, czy zamiast odświeżenia podłogi, nie należy przeprowadzić gruntownej  jej renowacji.

Krok 2 – w pokoju zostaje tylko podłoga!

Istotne jest również dobre przygotowanie do cyklinowania. Z pomieszczenia należy wynieść całe wyposażenie: zarówno meble, jak i elementy dekoracyjne: zasłony, rolety czy obrazy. Jest to zadanie, podczas którego wytworzy się duża ilość pyłu, stąd ważne, aby pokój został wcześniej opróżniony. Po ukończeniu renowacji będziemy mieli wówczas mniej sprzątania, a przy nakładaniu lakierów nie będzie obaw przed pojawieniem się problemów ze spadającymi zanieczyszczeniami na mokrą powłokę, które po wyschnięciu będą widoczne w postaci drobnych grudek. Ważne by przed przystąpieniem do procesu szlifowania zdjąć listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w precyzyjnym oczyszczaniu i cyklinowaniu podłogi.

Krok 3 – szlifowanie, szpachlowanie, lakierowanie

Podczas cyklinowania należy pozbyć się wierzchniej warstwy, wykonując tzw. szlif zgrubny, polegający na usunięciu starych powłok (lakieru, oleju) oraz wierzchniej warstwy drewna, następnie posadzkę należy wyrównać, wykonując szlif papierem ściernym o drobniejszym uziarnieniu (ma to na celu usunięcie rys powstałych przy wcześniejszym etapie).

- Kolejna wykonywana czynność to szpachlowanie (fugowanie), czyli uzupełnianie szczelin pomiędzy elementami posadzki (klepkami, lamelkami). Czynność ta powinna być przeprowadzona na całej powierzchni, przy zastosowaniu odpowiedniego środka, np.: Domalux Capon Szpachla, zmieszanego z drobnym pyłem wytworzonym podczas wykonywanych prac. – tłumaczy Ernest Wesołowski, Szef Zespołu Serwisu i Aplikacji marki Domalux Professional. Jak dodaje, po wyschnięciu szpachli należy zebrać jej nadmiar, wykonując tzw. szlif wygładzający. Szpachla nie może pozostać na powierzchni posadzki, ponieważ po nałożeniu warstw zabezpieczających będą widoczne plamy i przebarwienia oraz różnica w strukturze drewna. Po tak wykonanym przygotowaniu nie pozostaje nic innego, jak oczyścić posadzkę z pyłu poprzez dokładne odkurzenie.

Następnym krokiem będzie zabezpieczenie podłogi. W tym celu nakładamy system składający się z lakieru podkładowego i nawierzchniowego. Te z pozoru proste czynności mogą przysporzyć osobom nieposiadającym fachowej wiedzy wiele problemów podczas ich wykonywania. Prace te wymagają odpowiedniej staranności, doświadczenia w obsłudze urządzeń oraz znajomości technik aplikacji systemów zabezpieczających.

Domalux

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz Ukryj formularz
Miasto będące stolicą Polski?
Odpowiedź na powyższe pytanie:
Polecane
Zapisz się do newslettera:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingu usług i produktów partnerów właściciela serwisów.
Pożyczki pod zastaw nieruchomości - od 13% w skali roku. Tel. 669 475 478 lub na BezpieczneKredyty.pl